PROJEKTY

Cart

Święto Europy na olkuskim Rynku

„Europa to My!” – pod tym właśnie hasłem w sobotę, 11 maja 2019 r., na olkuskim rynku odbył się rodzinny festyn, zorganizowany przez stowarzyszenie SIMO. Wydarzenie przyciągnęło na teren starówki zarówno dzieci i młodzież, jak i seniorów. Olkuszanie w trakcie wspólnych zabaw, konkursów i koncertów, wspólnie celebrowali piętnastą rocznicę przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach Dnia Europy – cyklu imprez odbywających się pod honorowym patronatem Komisji Europejskiej. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów tego święta jest 15-lecie członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej oraz zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z tej okazji, 9 i 11 maja w wielu miastach Polski miały miejsce: debaty, spotkania, koncerty i rodzinne pikniki.

Data 9 maja nawiązuje do historycznej deklaracji Roberta Schumana, ministra spraw zagranicznych Francji, który w 1950 r. zainicjował proces integracji europejskiej. Ponad pół wieku później, do europejskiej rodziny dołączył także nasz kraj. 1 maja 2004 roku, razem z Czechami, Węgrami, Estonią, Litwą, Łotwą, Słowacją, Słowenią, Cyprem oraz Maltą, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Chcąc uczcić tę rocznicę, członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO postanowili zorganizować w naszym mieście rodzinny festyn o charakterze międzypokoleniowym.

W sobotnie popołudnie szczególne atrakcje czekały oczywiście na dzieci i młodzież. Dla najmłodszych przygotowano m.in. dmuchany zamek oraz europejskie zabawy i konkursy z nagrodami. W kąciku plastycznym dzieci mogły skorzystać z bezpłatnego malowania twarzy bądź też samemu namalować flagę wybranego kraju Unii na otrzymanej koszulce. Na starszych czekały zaś broszury informacyjne i quizy o Unii Europejskiej.

W części artystycznej wzięli udział uczniowie okolicznych szkół. Ich zadaniem było prezentowanie poszczególnych krajów Unii Europejskiej. W trakcie imprezy na scenie wystąpił również zespół rokowy The RoadTrip.

Przy wyznaczonych stoiskach swoje oferty przedstawiały stowarzyszenia oraz podmioty prywatne. Na własnym przykładzie ilustrowały, jakie korzyści płynną z członkostwa Polski w Unii. - Wspólnotę europejską należy postrzegać nie przez pryzmat prawa i przepisów, ale perspektyw, jakie daje swoim mieszkańcom. Dla ludzi młodych członkostwo w Unii to przede wszystkim możliwość swobodnego podróżowania, poznawania innych kultur i nawiązywania międzynarodowych kontaktów. Jest to także okazja do zdobywania wiedzy i cennych doświadczeń w ramach takich programów jak Erasmus – mówi Olga Kamionka, prezes stowarzyszenia SIMO.

Nie zabrakło też merytorycznych wykładów na temat integracji europejskiej w wykonaniu pracowników naukowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Mówiono o tym, jak powstała Unia Europejska, na jakich wartościach się opiera, jak funkcjonują jej instytucje i jak wpływa na nasze codzienne życie.

Odbiorcami wydarzenia były zarówno osoby dorosłe, młodzież, jak również dzieci w wieku szkolnym. W organizację imprezy włączyli się liczni wolontariusze oraz przebywająca w Olkuszu delegacja nauczycieli z Ukrainy. - Naszą intencją jest pokazanie, że Europa to przede wszystkim ludzie, którzy ją zamieszkują. To ich projekty, pasje i wytyczone cele zmieniają rzeczywistość wokół nas. Stąd hasło „Europa to My!” – tłumaczy Mateusz Kamionka, jeden z organizatorów akcji.

Festyn odbył się pod honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Partnerami wydarzenia byli m.in.: Miasto i Gmina Olkusz, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Kraków, Stowarzyszenie Miasta Partnerskie Olkusz-Schwalbach, FIBER, Stowarzyszenie Artyści Uśmiechu, Instytut Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Miejski Ośrodek Kultury, Spółdzielnia Socjalna Małopolanin, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu oraz Zarząd Osiedla Śródmieście w Olkuszu. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Przegląd Olkuski.

Źródło: Przegląd Olkuski

poniedziałek, 13 maj 2019